Szerintem a Napraforgó is egy olyan süti, mint a Macaron! mert szerintem egy valamit is magára adó blogíró nem létezhet egyik vagy másik nélkül.... Mondjuk én eddig a macaront kihagytam az életemből, de nem ígérhetek semmit! Viszont a Limaránál látott napraforgó engem sem hagyott nyugodni. Már többször elhatároztam, hogy kipróbálom én is , csak eddig mindig valami más lett helyette. De most!!! most nem volt mellébeszélés, kibújás és egyéb kifogások.....csajos buli volt nálam, és valahogy idejét éreztem a napraforgónak! Igazam lett!!! és megint nem csalódtam a "Limara-receptben"
A tészta valóban jó, hisz ez a joghurtos alaptészta már többször bizonyított!
A menet a "szokásos", kenyérsütőben dagasztok, kiveszem, és hagyom megkelni.
Megjegyzem, hogy mióta 'mertem' a kenyérsütőben dagasztani, bátrabb vagyok a kelt tészták ügyében. Miazhogy bátrabb? konkrétan lelkes! Mert így nem kell a fájós kezemmel nyomkodni az alapanyagokat, hogy összeálljanak, hogy olyan formát nyerjenek, amivel már lehet valamit kezdeni a nyújtódeszkán....szóval nekem ez segített a legtöbbet a keltekkel való szerelemben! Mert ugye az nem is vitás, hogy a kelt tészta állaga kívánja a vele való foglalkozást.... hát nekem meg nem kell több! a gondoskodó természetemből adódóan (ezt mások állítják rólam!) következik,hogy kell nekem ez a foglalatosság!
Ott volt a kérdés a töltelékkel.... Ugyanis én a sonkás dolgokért nem annyira rajongok - de ugye nem magamnak készítettem most sem ezt a finomságot! Így maradt az a töltelék-ötlet. Na meg volt még elmentve a fagyasztóban a húsvéti sonka maradékából apróra vágva...ehhez jött az instrukciók alapján a tejföl, hagyma, pici mustár és a reszelt sajt...
aprítógépben krémesre keverjük |
De kicsit önző vagyok ám....így arra gondoltam, hogy magamnak a másik két korongból csinálok sajtos töltelékkel is egy virágocskát....
Közben a megkelt tésztát 4 részre osztjuk, és a gombócokból formás korongokat készítünk. Az első lapot átemeljük a sütőpapíros tepsire. Erre finoman rákenjük a sonkás krém-tölteléket és ügyesen a tetejére illesztjük a másik korongot. Picit rányomkodjuk a felső lapot, de csak óvatosan , ne bújjon ki a töltelék! Aztán lisztbe mártott pohárral "kijelöljük" a napraforgó magos közepét. Ezt követi a sziromvágás, lehetőség szerint minél több készüljön, úgy mutatósabb lesz a végeredmény....és az sem utolsó szempont, hogy több lesz a falatka.
Ügyeljünk arra, hogy a közepétől maradjon el 1-2 cm, mert különben széttépődnek a szirmok tekerésnél, és most ugye nem a "szeret-nem szeret" játék következik....
minden szirmon kettőt tekerünk |
Akkor most jöhetek én....vagyis a sajtos töltelék. Puha vajjal megkentem a korongot és megszórtam bőven reszelt sajttal, beborítottam a fedőlappal. A többi mozzanat természetesen megegyezik az előzőekkel...annyi különbséggel, hogy itt a virág közepe szezámmagot kapott.
Hagyjuk pihenni az alkotásunkat, várjuk ,hogy kicsit kinyíljon még (keljen) kb. 20-30 perc.
Jöhet a tojásos lekenés, és a közepére a kedvünkre való magok.
Indulhat is a sütőbe, 180 C 15 perc (Limara szerint). De nekem valamiért mindig kicsit magasabb hőfokon tovább kell sütnöm mindent....ez is bizonyítja, hogy a sütő hőfok és sütési idő mindenkinek saját belátása szerint alakul!
Sonkakrémes töltelékkel, vegyesmagos virágközéppel |
Sajtos tölelékkel, szezámmagos virágközéppel |
Aztán mikor kisült, megállapítottam, hogy lehet elegendő lett volna mégis kevesebb sütési hőfok és idő is....bár a tésztán nem lehetett érezni, de a fotók kicsit csalókák, sötétebbnek mutatják mint eredetileg volt... A másik, amit még tapasztaltam, az a sajtos töltelék esete volt. Nem jött be! Ugyanis kicsit száraz lett nekem, szinte elveszett belőle a töltelék. Ez is bizonyítja, hogy a krémesebb állag nyerőbb ehhez a tésztához. Így már készen is áll a következő töltet ötlete, amit azért árulok el előre nektek, mert úgysem ismételem a posztot, és hátha valakinek jól jön ez a súgás...szóval lehetne esetleg vaj helyett tejföllel megkenni és úgy jöhet rá a reszelt sajt, amit vegyesen (füstölttel) bolondíthatnánk. A másik amit megkívántam még a sós-túrós, juhtúrós változat. De ha semmi más nincs a hűtőben, akkor egy sima sajtkrém (netán camping sajt) is jó szolgálatot tenne. Ezeket biztos, hogy ismétléskor kipróbálom!
Összegezve: nem szabad kihagyni a Napraforgót! Viszonylag gyors és egyszerű az elkészítése és ezzel ellentétben nagyon-nagyon mutatós a végeredmény!
Engem is régóta csábít már ez a napraforgó!:-)
VálaszTörlésEgy jó kis gulyás vagy bableves mellé meg fogom sütni.